Haber

Çin İlk Yerli Dpu Yongasını Geliştirdi

PEKİN, 23 Aralık (Xinhua) — Çinli araştırmacılar, yerel çip endüstrisinde bir dönüm noktası olarak görülen, ülkenin ilk Veri İşleme Birimi (DPU) çipini geliştirdiler.

DPU, Merkezi İşlem Birimi (CPU) ve Grafik İşlem Birimi’nden (GPU) sonra “üçüncü ana yonga” olarak bilinir. DPU, CPU ve GPU kombinasyonuna dayalı heterojen bilgi işlem, yeni nesil akıllı bilgi işlem merkezlerinin ana teknolojisi haline geldi.

DPU çipi, Pekin merkezli YUSUR Technology Limited tarafından 28 nanometre (nm) işlemi kullanılarak geliştirildi. Düşük maliyet, mükemmel performans ve düşük güç tüketimi avantajlarıyla DPU, 1,2 mikrosaniyelik ultra düşük gecikmeye ulaşabilir ve 200G’ye kadar ağ bant genişliğini destekler.

Kurucu üyeleri Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı önemli bir devlet laboratuvarından gelen YUSUR’un teknisyenlerine göre, DPU çipi bilgi merkezlerinde, finansal bilgi süreçlerinde ve yüksek performanslı bilgi süreçlerinde kullanılacak.

YUSUR’un kurucusu ve CEO’su Yan Guihai, “DPU’nun yaptığı şey, bilgi işlem güç kaynaklarının akışını artırabilen, CPU üzerindeki yükü azaltabilen ve bir veri merkezinin işlem gücünü serbest bırakabilen bilgi işlem güç kanalları oluşturmaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu