Haber

Ali Öztunç: AKP ‘Zeytin Sürgünü’ Yasasını Meclis’e Getirdi; ‘Enerji’ Süsü Altında Zeytinlikler Madenlere Açılacak

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “AKP, Meclis’e ‘zeytin sürgünü’ yasası getirdi. Enerji adı altında zeytinlikleri maden ocaklarına açacaklar. Bu bir sürgün yasasıdır.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan “Madencilik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile zeytinliklerde madencilik çalışmalarının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı iptal kararları ile yönetmelik tam olarak uygulanamadı.

Bunun üzerine AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlar ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı” dün gece TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklife göre; Maden Kanununa eklenecek süreksiz unsur ile ruhsat sahibi veya rödövansçı gerçek veya tüzel kişilerce yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak tescil edilen veya üzerinde zeytinlik bulunan alanlara denk gelmesi halinde, fiili bir zeytinlik olup diğer alanlarda faaliyet yürütülmesi mümkün olmadığı takdirde zeytinlik alanında madencilik faaliyetleri yürütülecektir. Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığınca izin verilen maden alanlarının bulunduğu ilçe ve illerin uçlarına öncelik verilerek arazinin bir kısmının taşınmasına, alanda madencilik faaliyetlerinin yürütülmesine ve kesintili tesisler yapılmasına izin verilecektir. bu faaliyetler için kamu yararını dikkate alarak.

“ENERJİ ZEMİNİNİN ALTINDA ZEYTİN TAHLALİ MADENİNE AÇILACAK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç bugün yazılı bir açıklama yaparak öneriyi eleştirdi. Öztunç; “AKP ‘zeytin sürgünü’ yasasını Meclis’e getirdi. Enerji adı altında zeytinlikleri maden ocağına açacaklar. Bu bir sürgün yasasıdır. Enerji üretelim bahanesiyle madencilerine yerlerini değiştirmelerini teklif ediyorlar. Zeytinlikler mesela hem zeytin ağaçlarını hem de İkizköy halkını sürgüne gönderiyorlar” dedi.

“GAMADİN ESKİŞEHİR ALPU SANTRALİ İÇİN KIYAKLAR DA VAR”

Öztunç, “AKP sadece zeytin ağaçlarını vurmuyor. Mayın yapılacak alan orman ise orman ruhsatı alınmasına gerek kalmayacak. Mera alanları için mera kurulundan tahsis kararı alınmayacak. A” tarım dışı kullanım izni’ tarım arazileri için alınmayacak.’ diye eleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu